تعلل در صادرات سيمان ايران به عراق

دبير اتاق مشترک ايران و عراق از ايجاد وقفه‌اي در صادرات سيمان ايران به عراق خبر داد و عنوان کرد اين مشکل در حال حل شدن است.

محمد سنجابي در مورد وضعيت مرزهاي مشترک ايران و عراق گفت: مشکلات چند روز پيش بيشتر مربوط به بخش مسافري و زائرين بود و در بخش تجاري مشکل حادي نداشتيم. وي ادامه داد: فقط يک توقف صادرات سيمان را به اين علت داشتيم که عراق از اول ماه پنجم ميلادي ارائه‌ يک نوع گواهي بازرسي را الزامي کرده بود و همين موضوع باعث شد وقفه‌اي در صادرات سيمان از ايران به عراق به وجود آيد و صادرات سيمان به کندي انجام بگيرد که اين مشکل در حال رفع شدن است.
سنجابي با تاييد اين‌که هنوز اين مشکل حل نشده است، اضافه کرد: اما ديگر آن انباشتگي را نداريم و مشکلات آن در حال حل ‌شدن است. دبير اتاق مشترک ايران و عراق در ادامه درباره‌ روند تجارت ايران و عراق نيز عنوان کرد: در چهار ماهه نخست امسال در بخش بازرگاني کالا خيلي روند صعودي نبوده، اما در بخش خدمات رشد قابل قبولي را داشتيم. وي در مورد علت کاهش صادرات غيرنفتي ايران به عراق بيان کرد: به نظر مي‌رسد بحث قيمت‌ها، افزايش هزينه‌هاي حمل‌و‌نقل و موارد اين چنيني باعث اين موضوع شده و عراق هم که يک بازار رقابتي است.
هرچند هنوز آمار صادرات چهار ماهه ايران به عراق منتشر نشده اما آمار سه ماهه نخست سال جاري گمرک نشان مي‌دهد که طي اين مدت بيش از 966 ميليون دلار کالا از ايران به عراق درحالي صادر شده که اين رقم در مدت مشابه سال گذشته يک ميليارد و 61 ميليون دلار بوده است. اين رقم حاکي از کاهش 9 درصدي صادرات غيرنفتي ايران به عراق طي اين مدت در مقايسه با مدت مشابه در سال گذشته بوده است

1390/05/02