ضرر و زیان کارخانه‌های سیمان در عربستان

فروش کارخانه‌های سیمان‌سازی عربستان در بازار داخلی این کشور به شدت کاهش یافته است. همین امر باعث شده تا این کارخانه‌ها به‌ویژه پس از حذف پرداخت سوبسید سوخت از سوی دولت اقدام به فروش محصول خود به بازارهای خارجی کنند.

به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه سعودی فرامنطقه‌ای الشرق‌الاوسط چاپ لندن، مسئولان بخش سیمان در عربستان ضمن اعلام این مطلب خاطرنشان کردند: لغو پرداخت یارانه دولتی به بخش سوخت و کاهش فروش سیمان در بازارهای داخلی از اوایل سال جاری باعث افزایش ضرر و زیان کارخانه‌های سیمان‌سازی شده است.
مسئولان مزبور گفتند: تقاضا در بخش سیمان در سال‌های گذشته به دلیل طرح‌های گسترده ساخت و ساز دولت با رشد بی‌سابقه‌ای همراه شد. تقاضا اخیرا با کاهش چشمگیری روبه‌رو شده است و با توجه به وجود تقاضا در خارج از کشور فروش این کارخانه‌ها به بازارهای خارجی به‌ویژه کشورهای همسایه افزایش یافت.
فروش 15 کارخانه سیمان‌سازی موجود در عربستان 15 در ماه ژوئن به میزان 26 درصد کاهش یافت و به 3.5 میلیون تن رسید در حالی که در همین ماه در سال گذشته میزان فروش 4.7 میلیون تن بوده است.
به گفته مقام مسئول در اتحادیه صنف سیمان فروشان عربستان، نبود صادرات باعث انباشت شدید محصول در انبارهای داخلی شده است و مازاد عرضه بر تقاضا به تقریبا 22 میلیون تن رسد و همین امر باعث شده تا برخی از کارخانه‌های سیمان‌سازی میزان تولید خود را کاهش دهند.

تاریخ: 
1395/05/03
منبع: 
ایرنا