هزینه قطعی گاز برای کارخانه های سیمان چیست؟

فصل سرما و زمان مصرف بیشتر گاز که می شود، کارخانه های سیمان اولین گروهی هستند که در سیبل قطعی گاز قرار می گیرند. کارخانه هایی که البته با این مساله سال هاست رو به رو هستند. اما این قطعی گاز هزینه هایی هم برای آنها دربر دارد. این هزینه ها را هم باید در کنار بدهی دولت به آنها بررسی کرد.

مرتضی لطفی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، در این باره بیان کرد: سناریوی یا تراژدی قطعی گاز برای صنعت سیمان چندین ساله است. تنها سال گذشته یعنی در سال 94 کارخانجات سیمان توافقی با دولت داشتند تا به منظور تامین گاز مصرف خانگی به دلیل سرما و همراهی با دولت برای صادرات و کسب منابع بیشتر از محل صدور گاز با توجه به رکود و کاهش تقاضا در داخل کشور، دولت به ازای هر مترمکعب گاز، 9 سنت به صنعت سیمان کمک کند. در نهایت طی این مدت 29 میلیون دلار میزان مطالبه کاخانه های سیمان از دولت شده است. این موضوع در ستاد تسهیل و ستاد یارانه ها همه مصوب شده اما هنوز پرداختی صورت نگرفته است.

به گفته لطفی، امسال به دلیل بدعهدی ترکمنستان موضوع قطع گاز شرکت های سیمان زودهنگام آغاز شد. در همین زمینه دولت مصوبه ای را به واحدهای مصرف کننده ابلاغ کرد که به مدت 45 رو گاز آنها قطع خواهد شد. او ادامه داد: البته ما از قبل از این موضوع را پیش بینی کرده بودیم. به همین دلیل هم در ستاد گارگروه سیمان توافق شد که در صورت قطع گاز، دولت مازوت را به قیمت گاز مصرفی، یعنی 120 تومان به کارخانه های سیمان بفروشد. اما گویا قرار است هر لیتر مازوت با قیمت 300 تومان در اختیار کارخانه های سیمان قرار بگیرد.

لطفی تاکید کرد: کارخانه ها با مشکل نقدینگی رو به رو هستند. ما می خواهیم که در دوره قطعی گاز همسان سازی انجام شود. به هرحال این مشکل در حال حاضر وجود دارد و تا 25 بهمن هم این قطعی گاز همراه کارخانه های سیمان خواهد بود. اما با این حال برگشت قیمت مازوت به 120 تومان محتمل است.

براساس صحبت های لطفی علاوه بر این مسایل قطعی گاز و قیمت خسارت هایی هم ایجاد خواهد کرد. او گفت: توقف گاز عوارضی دارد. به طور مثال برای جایگزین کردن مازوت به جای گاز هزینه حمل متحمل است. چرا که برای گاز پرداخت هزینه حمل وجود نداشت اما مازوت چون از پالایشگاه ها تهیه شود هزینه 10، 20 درصدی را ایجاد می کند. همچنین در مرحله بعدی باید دید این محصول شرایط لازم برای سوخت در کوره را دارد و خسارت ایجاد نکند. مسایلی که سابقه آنها وجود دارد و تا به الان هم خسارت هایی را متحمل کارخانه های سیمان کرده است.

این فعال حوزه سیمان همچنین درباره عوارض قطعی گاز کارخانه های سیمان و صادرات آن اضافه کرد: قطعی گاز کارخانه های سیمان برای صادرات این محصول هم می تواند مشکلاتی ایجاد کند. البته که در حال حاضر 15 هزار تن کلینکر مازاد وجود دارد و شرکت ها از ذخایر خود استفاده می کنند. اما همین اقدام باعث می شود تا در کیفیت محصول مشکل ایجاد شود و ممکن است به این لحاظ در صادرات دچار مشکل شویم.

تاریخ: 
1395/10/15
منبع: 
سایت اتاق تهران