تامین سوخت کارخانه سیمان کنگان از گاز فلر فاز 12

برای جلوگیری از هدر رفت گاز و کاهش میزان آلایندگی پالایشگاه های این منطقه ، گاز فلر فاز 12 به کارخانه سیمان کنگان تزریق می شود.

رئیس بهره‌برداری پالایشگاه نهم پارس جنوبی گفت: یکی از راه‌های کاهش میزان آلایندگی در فازهای پالایشگاهی این منطقه استفاده از گاز ارسال شده به فلر در واحدهای صنعتی اطراف به‌ عنوان سوخت است.

سهیل رفیعی افزود: در همین چارچوب پیشنهادی مطرح شد که سوخت مورد نیاز کارخانه سیمان کنگان که هم‌اکنون از طریق گاز شبکه سراسری کشور تأمین می‌شود با انشعابی از طریق گاز فلر فاز ۱۲ تامین شود.
وی گفت: با اجرایی شدن این طرح سوخت با قیمت کمتری نسبت به گاز شبکه سراسری در اختیار کارخانه سیمان کنگان قرار می‌گیرد و از سویی دیگر استفاده از گاز فلر در یک واحد صنعتی باعث ایجاد ارزش افزوده و کاهش ۴۰ درصدی میزان فلرینگ پالایشگاه و آلودگی زیست محیطی خواهد شد.
رفیعی افزود: این طرح هم‌ اکنون در مرحله برآورد قیمت گاز و بررسی مسائل پایانی برای نهایی‌ سازی است؛ که در صورت نهایی شدن علاوه بر جلوگیری از هدر رفت مقدار زیادی گاز و بازگشت آن به چرخه مصرف و ایجاد ارزش افزوده میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای در منطقه کنگان نیز کاهش می‌یابد و این موضوع می‌تواند روشی مناسب برای استفاده از گازهای فلر در تمام واحدهای نفت و گاز کشور باشد.
تاریخ: 
1396/04/22
منبع: 
خبرگزاری صدا و سیما