چشم امید بازار سیمان به عراق و روسیه

اوج‌گیری بازار مصرف داخلی و صادراتی سیمان طی سال‌های گذشته نویدبخش آینده‌ای مناسب در این بازار بود، اما شرایط رکودی و کاهش سطح تقاضا، تمامی پیش‌بینی‌ها از این بازار را به حاشیه برد.

به گزارش آنا، در حوزه تولید و تجارت سیمان، ایران جزو کشورهای صادرکننده و واردکننده سیمان به‌شمار می‌آید. در آخرین رده‌بندی فعالان این صنعت در سال ۲۰۱۶م، ایران در بخش صادرات سیمان سفید و سیمان خاکستری به ترتیب در رتبه‌های ۲۵ و ۶۱ ایستاد و در بخش واردات سیمان سفید و خاکستری نیز به ترتیب رتبه ۱۶۴ و ۳۹ را از آن خود کرد. بر اساس آمارهای گمرکی، سیمان سفید طی سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ م به ترتیب شاهد واردات ۰/۰۹و ۰/۰۳۵ میلیون دلاری بود. بخش سیمان خاکستری نیز در این سال‌ها واردات افزون بر ۵/۱ و ۴/۲میلیون دلاری را تجربه کرد. بر پایه این گزارش، صادرات سیمان ایران در سال ۲۰۱۶ م نسبت به سال گذشته آن، از نظر ارزشی با سقوطی عجیب روبه‌رو شد و شاید واژه «کمر صادرات شکست» برای این سقوط، وصف مناسبی باشد. صادرات سیمان سفید در سال ۲۰۱۵م رقمی افزون بر ۵/۷ میلیون دلار بود که در سال ۲۰۱۶ م به رقم ۲/۲ میلیون دلار رسید. همچنین سیمان خاکستری در سال ۲۰۱۶م، آمار ۰/۰۴ میلیون دلاری را از خود به ثبت رسانده اما این آمار نیز در مقایسه با سال گذشته با کاهش روبه‌رو بوده زیرا در سال ۲۰۱۵ م آمار صادراتی ایران در این بخش نزدیک به ۰/۲میلیون دلار بوده است. بر اساس آمارهای ارائه شده، ظرفیت سیمان ایران طی سال‌های ۸۳ تا ۹۵، با رشد قابل توجه و بالای ۱۵۰ درصدی روبه شد و آمار تولید نیز از ۳۲/۵ میلیون تن به ۸۳/۵میلیون تن رسید؛ گفتنی است که شرکت‌های تولیدی ایران در بین یک‌صد شرکت برتر این صنعت رتبه‌های بین ۶۰ تا ۷۵ را به خود اختصاص داده‌اند. بر همین اساس در سند چشم‌انداز، محصولات کانی غیرفلزی که بین ۱۲ اولویت نخست، به‌عنوان اولویت سوم و با محوریت «سیمان و کاشی سرامیک» شناخته شده باید همراستا با افزایش جهانی مصرف سیمان به ظرفیت تولید سالانه ۱۲۰ میلیون تن برسد تا جایگاه برتری را در زمینه صادرات و تولید داشته باشد. گفتنی است چین به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده این بخش در سال‌های گذشته سهمی نزدیک به ۶۰درصد از کل تولید سیمان جهان در ۵سال گذشته را به خود اختصاص داده و ایران با تولید ۶۵میلیون تن سیمان در سال ۱۳۹۴ نیز ۱/۶درصد از کل تولیدات جهان را به خود اختصاص داده و در رتبه هفتم جدول قرار گرفته است. از سوی دیگر در بخش صادرات سیمان سفید ایران، این کالا به بیش از ۳۰ کشور دنیا صادر می‌شود که بازه صادراتی آن به کشورهای آسیای میانه، استرالیا، افریقای جنوبی و حتی بلژیک نیز می‌رسد و در حوزه سیمان خاکستری نیز ۱۶ کشور جزو واردکنندگان این کالای ایرانی بوده‌اند.


صادرات، نبود تقاضای داخلی را جبران می‌کند
سیدمحمد اتابک عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان درباره وضعیت سیمان کشور گفت: شرکت‌های سیمانی مشکلی در بخش تولید ندارند اما چالش اصلی در بخش میزان تقاضا در بازار است. وی ادامه داد: تحریک تقاضا در بازارهای داخلی وظیفه دولت است، اما برنامه‌های ارائه شده از سوی مسئولان بیشتر شبیه مُسکن بوده تا درمان زخم رکود و تقاضا در بازار. در این بین ارائه وام‌های مختلف نیز هیچ کمکی به افزایش میل تقاضا در بازار مسکن نکرد زیرا در کنار وام‌های جدید برای ساخت‌وساز، مالیات بالایی در نظر گرفته شد که باعث پا پس کشیدن تولیدکنندگان از شرایط این نوع تسهیلات شد. اتابک صادرات را دوای دردی در مقابل نبود تقاضای داخلی دانست و تاکید کرد: صادرات سیمان ایران به دیگر کشورهای منطقه می‌تواند شرایط بهتری را تجربه کند؛ اگر تعرفه‌های صادراتی مورد بازبینی قرار گیرند. دولت (دستگاه دیپلماسی و وزارتخانه‌های اقتصادی) باید برای رفع مشکلات صادراتی از قبیل تعرفه‌ها، استاندارد و رایزنی‌های بین سران دو کشور برای تمامی محصولات صادراتی کشور تلاش کنند تا نبود تقاضا در بازار داخلی را از این طریق جبران کنند.


عراق چرخ صادرات را فعال می‌کند؟
مرتضی لطفی نایب رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان کشور، در ارزیابی وضعیت امسال سیمان به خبرنگار آنا گفت: بر اساس آمار ۵ماه ابتدای سال، تقاضا و مصرف سیمان کشور نسبت به دوره مشابه با رشد ۴درصدی همراه بوده که ناشی از جنب‌وجوش مقطعی در بازار ساخت‌وساز است اما رکود همچنان سایه سنگینی بر این بازار دارد و اجازه مثبت شدن آمارهای صنعت سیمان را نمی‌دهد. وی با اشاره به اینکه صنعت سیمان باید از سوی انجمن صنفی مدیریت شود نه دولت، افزود: تصدی‌گری دولت، تاثیرات منفی را بر هر بازاری از خود برجای می‌گذارد و بازار سیمان نیز از این قضیه مستثنا نبوده بنابراین باید تصمیم‌گیری‌های این صنعت از سوی ستاد اقتصاد مقاومتی به انجمن صفی کارفرمایان صنعت سیمان واگذار شود تا بازار به‌طور جدی زیر نظر قرار بگیرد. لطفی، تجربه صادراتی به بازار عراق را امیدبخش دانست و تصریح کرد: بازار عراق برای صادرکنندگان ایرانی، یادآور روزهای خوبی است زیرا در سال‌های گذشته، این کشور به عنوان مهم‌ترین خریدار سیمان ایران مطرح بود و امیدواریم با رفع مشکلات امنیتی در عراق، صادرات سیمان ایرانی برای اجرای پروژه‌های عمرانی این کشور تقویت شود. وی به افزایش بودجه عمرانی در کشورمان نیز اشاره کرد و گفت: با افزایش ۲۰درصدی بودجه عمرانی، می‌توان شاهد تحول در استفاده از مواد اولیه در بخش زیرساخت‌ها بود و به موازات آن، مصرف سیمان در داخل نیز افزایش پیدا می‌کند اما اگر بار دیگر این بودجه عمرانی به پرداخت بدهی‌ها اختصاص داده شود، وضعیت این صنعت در داخل کشور مشخص نیست.


هدف‌گذاری برای تامین بازار روسیه
امیرحسین کاوه عضو کمیسیون صنایع اتاق ایران نیز بازار مصرفی روسیه را بازاری بکر برای آینده صنعت سیمان دانست و گفت: روسیه به‌عنوان هفتمین واردکننده سیمان در جهان با افزایش درخواست مصرف روبه‌رو شده و شرکت‌های تولیدکننده ایرانی می‌توانند تاثیرگذاری و ظرفیت خود را در تامین بازار روسیه نشان دهند؛ تجربه افزایش تولید در حوزه سیمان در سال ۹۳ برای پروژه‌های عمرانی عراق اتفاقی بود که تجربه شد اما با وجود این بازار مصرفی در شمال کشور، بار دیگر تولید سیمان می‌تواند آینده خوبی را برای فعالان این حوزه رقم بزند.

تاریخ: 
1396/07/12
منبع: 
گسترش صمت