توان رقابتی کالاهای ایرانی در عراق افزایش یافته است/ سیمان ۱۰ درصد صادرات به عراق

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه امنیت برای حضور شرکت‌های ایرانی در عراق بسیار بیشتر از قبل شده است، گفت: مناسب بودن قیمت تمام شده کالاهای ایرانی باعث شده است تا توان رقابتی کالاهای ایرانی در عراق افزایش یابد.

علی یزدانی معاون وزیر صنعت امروز در همایش بزرگ تجاری ایران و عراق که در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: اراده قوی بین مردم و مسئولان دو کشور برای توسعه روابط سیاسی و اقتصادی به صورت چشم‌گیری هویدا است. 

مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی اظهار داشت: مردم کشور ایران علاقه ویژه‌ای به ائمه اطهار در کشور عراق دارند و از سوی دیگر، مردم عراق هم رغبت زیادی در تعامل با ایران و استفاده از کالاهای ایرانی دارند. این تعاملات به ویژه بعد از حمله داعش به عراق بیشتر شده و دوستی و مودت مردم ایران نسبت به مردم عراق بیش از پیش برای آنها مسجل شده است. 

یزدانی با بیان اینکه امنیت برای حضور شرکت‌های ایرانی در عراق بسیار بیشتر از قبل شده است، گفت: این امنیت به ویژه در استان‌های جنوبی و مذهبی بیشتر به چشم می‌خورد و همچنین مناسب بودن قیمت تمام شده کالاهای ایرانی باعث شده است تا توان رقابتی کالاهای ایرانی در عراق افزایش یابد. 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: واردات کشور عراق از 96 میلیارد دلار در سال 2012 به کمتر از 48 میلیارد دلار در سال 2016 رسیده است،‌به طوری که واردات از ترکیه 37 درصد و از چین 16 درصد کاهش داشته است. 

وی افزود: با وجود اینکه 10 درصد از صادرات ایران به عراق را سیمان تشکیل می‌داد و در عراق هم واردات آن محدود شده بود، اما شاهد هستیم که صادرات ما به کشور عراق در شش ماهه گذشته با وجود کاهش شدید واردات عراق، باز هم 5 درصد افزایش داشته است. 

یزدانی اظهار داشت: در نهایت در شش ماهه اول امسال صادرات ما به این کشور به بیش از 3 میلیارد و 168 میلیون دلار رسیده است.

وی افزود:‌ از سوی دیگر، پتانسیل‌ها و زمینه‌های همکاری دیگری بین دو کشور وجود دارد که نیازمند همکاری بخش‌های دولتی و خصوصی دو کشور است و برای رسیدن به این هدف لازم است، زیرساخت‌های لازم فراهم شود و زمینه‌های حضور شرکت‌های فنی و مهندسی ایرانی در تمامی استان‌های عراق فراهم شود.

یزدانی گفت: لازم است همسان‌سازی رویه‌ها و فرایندهای تجاری و مساعدسازی محیط کسب و کار، تبادل کالا و محیط سرمایه‌گذاری، گسترش زیرساخت‌های مالی و بانکی و بیمه‌ای شامل خطوط اعتباری، تسهیلات، صدور بیمه‌نامه و ضمانت‌نامه‌ها و تشکیل صندوق‌های مشترک و استفاده از مرزهای محلی و تجارت بدون پول فراهم شود. 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: سازمان صنایع و شهرک‌های صنعتی ایران به عنوان متولی توسعه بنگاه‌های کوچک و متوسط و نیز توسعه و ایجاد شهرک‌های صنعتی در ایران، تجربیات ارزشمندی را کسب نموده است و آمادگی دارد این تجربیات را دراختیار دولت عراق قرار دهد.

تاریخ: 
1396/07/23
منبع: 
فارس