رویه‌های بتنی باید جایگزین قیر در راه‌های کشور شود

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با توجه به عمر مفید 30 تا 50 ساله رویه های بتنی، خواستار استفاده بیشتر از این رویه‌ها در روکش راه‌های کشور شد.

محمد شکرچی‌زاده افزود: با وجود عمر 80 ساله تولید بتن در حوزه ساخت و ساز کشور، به علت ارزان بودن قیمت قیر دچار یک غفلت تاریخی در کاربرد رویه‌های بتنی در راه های کشور هستیم.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تاکید کرد: این در حالی است که در اجرای پروژه‌های ملی به خصوص در حوزه راهسازی باید از رویه‌های بتنی استفاده شود.
وی گفت: رکود مسکن سبب شده با وجود ظرفیت بالای تولید سیمان در کشور مصرف آن کاهش یابد و با گسترش استفاده از رویه‌های بتنی در راه ها و زیر لایه های جاده‌ها سالیانه حدود یک و یا دو میلیون تن سیمان در این بخش استفاده شود.
شکرچی زاده بیان کرد: در عرصه اجرای پروژه های ملی استفاده از بتن به عنوان یک ماده با عمر مفید بالا، باید در ساخت راه‌ها، اسکله‌ها، بنادر، فرودگاه ها و سایر ابنیه‌های راهسازی مورد توجه جدی قرار گیرد.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان این که استفاده از رویه های بتنی در راه ها از اواخر قرن 19 و اوایل قرن بیستم در برخی از کشور های جهان مورد توجه قرار گرفته است گفت: هم اکنون در برخی از کشورهای جهان به صورت گسترده از رویه های بتنی استفاده می شود و 60 درصد آزادراه ها در کره جنوبی رویه بتنی دارند.
به گزارش ایرنا، قرار است در چند پروژه مهم راهسازی از جمله قطعه یک آزادراه تهران ـ شمال، 60 کیلومتر از آزادراه اصفهان ـ شیراز، آزادراه بیرجند ـ قائن در خراسان جنوبی، باند 29 فرودگاه مهرآباد، اپرون (پارکینگ) غربی فرودگاه امام خمینی (ره) و باند فرودگاه تبریز از رویه بتنی استفاده شود.
طبق رویکرد وزارت راه و شهرسازی در دولت تدبیر و امید قرار است تا پایان برنامه ششم توسعه 10 درصد راه های کشور با استفاده از رویه های بتنی آماده شود.

تاریخ: 
1396/07/30
منبع: 
ایرنا