نشست خبری مهندس عباس صفاکیش؛ مدیرعامل هلدینگ فارس و خوزستان برگزار شد

نخستین نشست خبری مهندس عباس صفاکیش، مدیرعامل هلدینگ فارس و خوزستان و سیمان تامین در روز دوشنبه 14/12/1396 با حضور اصحاب رسانه در محل دفتر او برگزار شد.

مدیرعامل هلدینگ فارس و خوزستان و سیمان تامین با بیان اینکه تابع سیاست‌های نظام مبنی بر خروج از بنگاه‌داری هستیم گفت: از دولت و مجلس برای کمک به صنعت سیمان، اختصاص حداقل 50 درصد سوبسید حمل و نقل برای صادرات سیمان مازاد کارخانجات و تامین مابه التفاوت هزینه مازوت کارخانجات مازوت سوز در مقایسه با قیمت گاز سایر کارخانجات که از گاز مصرف می کنند خواستار هستیم.
به گزارش خبرنگار ماهنامه بین المللی سیمان، بتن و افزودنی ها، مهندس عباس صفاکیش در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تابع سیاست های رئیس جمهور مبنی بر خروج از بنگاه داری هستیم گفت: حسب دستورات، چند شرکت زیر مجموعه ما نیز در مرحله واگذاری قرار دارد.
مهندس عباس صفاکیش اظهار  امیدواری کرد تا بتوانند این شرکت ها را بفروشند. او توضیح داد: تا کنون مذاکراتی با چند متقاضی انجام داده ایم. در مرحله اول واگذاری 4 شرکت سیمانی و سپس 5 کارخانه و شرکت غیرسیمانی انجام می‌شود. او گفت: در مجموع سرمایه گذاری خوبی انجام داده ایم و ظرفیت تولید ما از32 میلیون تن در گذشته به 88 میلیون تن رسیده است.

رشد مصرف سیمان در کشور

عباس صفاکیش در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت صنعت سیمان در ایران گفت: در سال جاری با راه اندازی تعداد 5 واحد تولید سیمان، ظرفیت اسمی این صنعت به 88 میلیون تن در سال رسیده است. او ادامه داد: همچنین پیش بینی می شود، در دو سال آینده با واحدهایی که راه اندازی می شود، این ظرفیت به حدود 92 میلیون تن در سال برسد. صفاکیش گفت: پیش بینی می کنیم، با توجه به روند تولید 11 ماهه ای که در کشور برای تولید کلینکر و سیمان داریم، تا پایان سال حدود 60 میلیون تن کلینکر و 56 میلیون تن سیمان تولید شود. مدیرعامل هلدینگ فارس و خوزستان گفت: پیش بینی می کنیم که حدود 50 میلیون تن مصرف داخل باشد و 6 میلیون تن هم برای صادرات باشد. او گفت: اگر این اتفاق بیافتد، حدود 4 درصد مصرف سیمان در کشور نسبت به سال گذشته رشد نشان می دهد و این خبر خوبی است. مدیرعامل هلدینگ فارس و خوزستان ادامه داد: با توجه به اینکه بعد از سال 92، کاهش مصرف سیمان اشتیم، خوشبختانه روند کاهشی متوقف شده است و امسال 4 درصد رشد داشته ایم. او با نگاهی به تاریخچه مصرف سیمان در کشور در دهه 90 گفت: در فاصله سال های 91 تا 95، حدود 10 میلیون تن مصرف سیمان در کشور کم شده است. صفاکیش توضیح داد: سال 91، حدود 58 میلیون تن سیمان در کشور مصرف کردیم و در سال 95 این عدد به 48 میلیون تن رسید. او گفت: علت این کاهش رکود بازار و کاهش بودجه پروژه های عمرانی در 5 سال بود که حدود 10 میلیون تن از مصرف سیمان کم شد. صفاکیش با بیان اینکه 10 میلیون تن معادل تولید 10 کارخانه است، گفت: ما در این صنعت با مشکلی در 5 سال گذشته مواجه شدیم که معادل 10 واحد، 10 کارخانه سیمان، مصرف کاهش پیدا کرد. امسال از 56 میلیون تنی که سیمان در کشور تولید می شود، 50 میلیون تن در داخل مصرف شده است، 6 میلیون تن نیز صادرات سیمان و کلینکر به کشورهای مختلف داشته ایم . او گفت: در مجموع صادرات سیمان و کلینکر در کشور امسال به 12 میلیون تن می رسد. 50 میلیون تن سیمان نیز در داخل مصرف کردیم و در مجموع، تحویل سیمان و کلینکر کل کارخانه های ایران در سال 96 معادل 62 میلیون تن خواهد بود

سال آینده رشد 5 درصدی خواهیم داشت

مدیرعامل هلدینگ فارس و خوزستان پیش بینی کرد تا در سال آینده با توجه به بودجه ای که برای اصلاح بافت های فرسوده شهری در نظر گرفته شده است، رشد 4 تا 5 درصدی در صنعت سیمان رخ دهد. او درباره میزان تولید و تحویل سیمان از طریق هلدینگ سیمان فارس و خوزستان و تامین گفت: امسال 6/16 میلیون تن کلینکر در کارخانه های تحت پوشش هلدینگ فارس و خوزستان و سیمان تامین تولید شده است. او گفت: 17 شرکت سیمانی و 16 شرکت غیر سیمانی در اختیار این هلدینگ است و در مجموع این هلدینگ که بزرگترین هلدینگ تولید سیمان در کشور است، 33 شرکت تحت پوشش دارد. او گفت: از این میزان 3/14 میلیون تن را داخل فروخته اند، 2 میلیون تن نیز به صادرات سیمان و حدود 3/1 میلیون تن کلینکر صادر شده است و در مجموع صادرات سیمان و کلینکر این مجموعه 3/3 میلیون تن شده است که حدود 25 درصد کل صادرات سیمان کشور است.

رویه های بتنی یکی از راهکارهای افزایش مصرف داخلی سیمان است

نایب رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، با اشاره به کاهش 15 درصدی درآمد در صنعت سیمان ایران گفت: با توجه به کاهش در آمدها در 15 سال گذشته، اکثر صنایع با مازاد عرضه بر مصرف مواجه شده اند. او گفت: در این 15 سال درآمد اضافه نشده است. اما در این مدت، حدود 50 درصد برای تولید سرمایه گذاری شده است و در واقع توان تولید در کشور حدود 50 درصد بالاتر رفته است، هرچند که در آمد همانند سال 1382 شده است. او با تاکید بر مازاد تولید در صنایع کشور گفت: مازادی که در صنعت سیمان ایجاد شده است، مضاعف است. او علت این مضاعف بودن را محدودیت بودجه در پروژه های عمرانی دانست. مهندس صفاکیش افزایش مصرف داخلی سیمان و ایجاد فرصت برای صادرات سیمان را از جمله راه های برون رفت از رکود جاری دانست و گفت: امروزه در صنعت جاده سازی دنیا به جای قیر از رویه های بتنی استفاده می کنند که هم عمر بیشتری دارد و هم در سرما و گرما مقاومت بیشتری دارد. رویه های بتنی عمری بیشتر از 50 سال دارد. او توضیح داد: در سال های اخیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان ایران در این زمینه بسیار کار کرده است تا بتواند رویه های بتنی را جایگزین کند. صفاکیش ادامه داد: فرهنگ جایگزین کردن، خیلی سخت است. البته کارهای اجرایی انجام شده است و با پیگیری هایی که انجمن سیمان انجام داده است، امروزه در فهرست بهای سازمان برنامه مصرف رویه های بتنی برای جاده آمده است. اما دولت سال هاست که قیر مجانی به پیمانکارها می دهد تا بتوانند جاده ها را بسازند. صفاکیش گفت: انجمن سیمان تلاش بسیاری کرد که امسال این بودجه تخصیص نیابد و پیشنهاد ما این بود که دولت قیر مجانی را ارائه نکند، بلکه قیر را با قیمت خوبی صادر کند که هم درآمد ارزی برای کشور ایجاد شود و هم اینکه فرهنگ ایجاد رویه های بتنی در کشور گسترش یابد. اما متاسفانه در مجلس این بند تصویب نشد و امسال نیز عرضه قیر مجانی تصویب شد. مدیرعامل هلدینگ فارس و خوزستان و سیمان تامین ادامه داد: تولید ساختمان ها با اسکلت بتنی دیگر راه کار افزایش مصرف سیمان است. او گفت: اکثرا ساخت و ساز ها بر مبنای اسکلت فلزی است. در صورتی که مزایایی که اسکلت بتنی دارد، خیلی بیشتر است.

به دنبال توسعه مقاصد صادرات و رفع مشکل صادرات به کشور عراق هستیم

مدیرعامل هلدینگ فارس و خوزستان با تاکید بر اینکه سیمان کالای صادراتی نیست، گفت: حدود 2/4 میلیارد تن در دنیا صادرات سیمان انجام می شود. اما از این مقدار کمتر از 150 میلیون تن صادر می شود. او گفت: کمتر از 4 درصد سیمان تولیدی در جهان صادر می شود، دلیلش اینکه قیمت آن به قدری پایین است که هزینه حملش معادل قیمتش است. به همین دلیل صادرات آن مقرون به صرفه نیست. او گفت: در سال های گذشته میزان صادرات سیمان ایران به حدود 19 میلیون تن رسید و بیشترین میزان صادرات سیمان در دنیا را داشتیم. او مقصد اصلی صادرات سیمان ایران را کشور عراق دانست و گفت: در دو سال گذشته، حدود 60 درصد سیمان صادراتی ایران به کشور عراق بود، امسال این عدد به 12 میلیون تن رسیده است. نایب رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: تلاش کرده ایم که بازارهای دیگری را جایگزین عراق کنیم، از جمله افغانستان، قزاقستان، روسیه، کشورهای حوزه خلیج فارس و سایر کشورها. اما آنچه مسلم است، دیپلماسی اقتصادی را نیز برای صادرات به عراق باید داشته باشیم. او گفت: عراق تعرفه بزرگی را برای واردات سیمان ایران به کشور عراق گذاشته است، لازم است تا دیپلماسی فعال تری را داشته باشیم و درخواست ما از مسئولین دولتی این است تا هیات اعزامی دولت به کشور عراق بتوانند این محدودیت را بردارد. او توضیح داد:  اگر این محدودیت برداشته شود، می توانیم بیشتر از 5 میلیون تن صادرات به عراق داشته باشیم و مقداری از نیاز به بازسازی سوریه را نیز تامین کنیم. صفاکیش با ابراز خوشبینی به این موضوع ادامه داد: با فعالیت های انجمن سیمان، هلدینگ فارس و خوزستان و دولت و برنامه ریزی با مسئولین سیاسی کشور عراق، امیدوار هستم که بتوانیم این مشکل را برطرف کنیم.

رقابت منفی کارخانه های سیمان سبب کاهش قیمت فروش شده است

نایب رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: زمانی که عرضه بیشتر از تولید داشته باشیم، رقابت منفی در کشور ایجاد خواهد شد. او گفت: امروزه قیمت های سیمانی که ما در کارخانه ها می فروشیم، هنوز به آن قیمتی که در سال 1393 با هماهنگی وزارت صنایع به صورت ارشادی در این صنعت تعیین شده بود، نرسیده است. او گفت: از سال 93 تاکنون ، 15 تا 20 درصد هزینه های تولید اضافه شده است، اما هنوز قیمت معادل قیمت سال 93 نشده است. مهندس صفاکیش علت آن را رقابت منفی شرکت های سیمانی با یکدیگر دانست و گفت: به همین دلیل انجمن سیمان از سال گذشته هماهنگی منسجمی را بین مدیران صنعت سیمان انجام داد و برای تنظیم عرضه سیمان در بازار تولید را سهمیه بندی کردیم. او گفت: وقتی مازاد تولید است، سهمیه بندی می کنند تا عرضه و تقاضا متعادل باشد. خوشبختانه این اثر گذاشت و مقداری تخفیفاتی که کارخانه ها می دادند، حذف شد. صفاکیش به افزایش هماهنگی ها بین کارخانه های سیمان اشاره کرد و گفت: امیدواریم تا پایان سال تخفیف ها حذف شود و به قیمتی برسیم که در سال 1393 سیمان می فروختیم.

پروژه سیمان العماره در اوایل سال 97 به بهره برداری می رسد

مدیرعامل هدلینگ فارس و خوزستان و سیمان تامین گفت: خوشبختانه این شرکت با برخورداری از نیروی انسانی کاردان و متخصص، توانسته است با بهره وری خوب و بالاتر از متوسط صنعت، کارخانه ها را اداره کند. صفاکیش درباره پژوه های در دست راه اندازی فارس و خوزستان گفت: پروژه ایجاد یک واحد آسیاب سیمان در یکی از استان های کشور عراق در نزدیکی استان خوزستان را به نام پروژه العماره داریم. حدود 80 میلیارد تومان در آن جا سرمایه گذاری شده و در حال اجراست. امیدوار هستیم که هر چه زودتر تا اوایل سال 97 این پروژه را راه اندازی کنیم. او گفت: می توانیم حدود 600 تا 700 هزار تن کلینکر از سیمان های خوزستان و بهبهان آنجا برده و سایش کنیم و با قیمت بهتری بفروشیم. این پروژه مهمی بوده است و تلاش می کنیم که راه اندازی آن تسریع شود.

تولید لوله های PRG

مهندس صفاکیش، تولید لوله های PRG را از جمله پروژه هایی دانست که از سال 139 0 تعطیل شده بود. او گفت: این پروژه برای انتقال آب آبیاری است و امکان تولید آن از قطر 300 میلیمتر تا 3 هزار میلیمتر را دارد. صفاکیش از جمله محاسن این لوله ها به سبک تر بودنشان نسبت به لوله های بتنی و فولادی اشاره کرد. او گفت: هم اکنون تولید این لوله ها در صنعت دنیا رونق یافته است. مدیرعامل فارس و خوزستان به راه اندازی خط تولید لوله های PRG اشاره کرد و گفت: انشاا... با به کارگیری این لوله ها برای پروژه های آبیاری در جنوب کشور که از پروژه های مهم نظام است، بتوانند آب هایی را که از کشور خارج می شود را مهار کنند. او با اشاره به اینکه این پروژه در دورود واقع شده است اظهار امیدواری کرد تا اجرای کامل آن سبب افزایش سطح اشتغال در این منطقه از کشور شود. صفاکیش گفت: این پروژه در دو خط تولید که هر خط آن ظرفیت 7 هزار تن را دارد، به بهره برداری خواهد رسید. مدیرعامل شرکت سیمان فارس و خوزستان از جمله دیگر پروژه های فارس و خوزستان و سیمان تامین به مسائل محیط زیستی اشاره کرد. او گفت: یکی از اهداف صنعت سیمان توسعه پایدار است. مهندس صفاکیش ادامه داد: یکی از شاخه هایی که در توسعه پایدار به دنبال آن هستیم، محیط زیست است که هم می تواند محیط آب و هوا باشد. صفاکیش گفت: هرچند که مصرف ما نسبت به چین و آمریکا پایین است، اما متاسفانه در میزان CO2 تولیدی دهمین کشور هستیم. او از جمله صنایعی که می توان در آن مصرف CO2 را کاهش داد، صنعت سیمان است.

افزایش میزان افزودنی ها در تولید سیمان از جمله سیاست های فارس و خوزستان است

صفاکیش گفت: هر یک تن سیمانی که تولید می کنیم، حدود 8/0 تن CO2 تولید می شود و به فضا می رود، ما هرچقدر که به جای تولید کلینکر از مواد افزودنی مثل پوزولان و سرباره استفاده کنیم که در دنیا استفاده می شود، CO2 آزاد شده به فضا کمتر خواهد بود. او گفت: بنابراین از جمله سیاست های جدید فارس و خوزستان، افزایش درصد افزودنی ها در تولید سیمان است. مهندس صفاکیش گفت: هرچقدر میزان افزودنی در سیمان بیشتر شود، CO2 کمتری به فضا می رود و محیط زیست را کمتر آلوده می کند. او از جمله پژوه های فارس و خوزستان برای محیط زیست به طرح انتقال کارخانه سیمان فارس به خرامه اشاره کرد و گفت: در هماهنگی با محیط زیست کشور برنامه داریم که این کارخانه سیمان را تعطیل کنیم و کارخانه دیگری در شهر خرامه در 50 کیلومتری شیراز ایجاد کنیم. او گفت: تاکنون 40 میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده ایم. مجوزهای ارزی را خواهیم گرفت. بانک صنعت و معدن و بانک رفاه تحصیلات ریالی را نیز ارائه خواهند داد، اینگونه ما خواهیم توانست ایجاد پروژه تولید سیمان در خرامه و تعطیلی کارخانه سیمان فارس را تسریع کنیم. او از جمله دیگر پروژه های مهم هلدینگ فارس و خوزستان به جایگزین کارخانه قدیمی سیمان دورود اشاره کرد و اینکار را مشروط بر تامین ارز مورد نیاز و وام ریالی آن است که در شرف پیگیری است.

لزوم تامین سوخت  مازوت برای کارخانه های سیمان فاقد انعشاب گاز

مدیرعامل هلدینگ فارس و خوزستان گفت: دولت مصوبه ای برای کارخانه های سیمان دارد، به طوریکه سوخت اصلی کارخانه های سیمان گاز یا مازوت است. اما از 15 سال گذشته برنامه ریزی شده است که کارخانه های مازوت سوز به گاز سوز تبدیل شوند. او گفت: در کشور 5-4 کارخانه است که هنوز تجهیزات گاز به آن منطقه نرسیده است، از جمله سیمان خاش. به گفته مدیرعامل هلدینگ سیمان فارس و خوزستان، مصوبه ای را دولت هر ساله ارائه داده است که به این چند کارخانه قیمت مازوت، معادل قیمت گاز محاسبه شود، اما امسال هنوز این مصوبه ابلاغ نشده است. او اظهار امیدواری کرد تا امسال نیز این مصوبه ارائه شود در غیر اینصورت  هزینه سوخت کارخانه های مازوت سوز دو برابر کارخانه های گاز سوز خواهد شد.

از جمله مشکلات اصلی صادرات سیمان ایران حمل و نقل است

نایب رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان از جمله مشکلات اصلی صادرات سیمان را حمل و نقل دانست و گفت: متاسفانه حمل و نقل ریلی برعکس دنیا گرانتر از حمل و نقل جاده ای است. او گفت: در دنیا حمل و نقل بارهای سنگین با قطار ارزان تر است. مهندس صفاکیش به ارائه پیشنهادی به دولت اشاره کرد و توضیح داد: وقتی با مازاد عرضه در کشور مواجه هستیم، به ویژه در فصل زمستان، دولت به خاطر اینکه گاز مصرفی مردم قطع نشود، گاز کارخانه ها را قطع می کند. او گفت: محاسبه کردیم، برای هر تن تولید سیمان، 3 دلار گاز مصرف می کنیم که 100 متر مکعب گاز می شود. اما وقتی ما کار نمی کنیم، این گاز را دولت صادر می کند که حدود 13 دلار صادر می کند. بنابراین 10 دلار منافع ایجاد می شود. او ادامه داد: محاسبه کردیم که از این مبلغ حدود 100 میلیون دلار ، منافع برای دولت ایجاد می شود. مدیرعامل هلدینگ سیمان فارس و خوزستان گفت: پیشنهاد دادیم که برای توسعه صادرات، دولت مقداری از این پول را به عنوان سوبسید برای صادرات به بخش حمل و نقل ارائه دهد. در این صورت صنعت سیمان راحت تر می توانیم صادرات انجام دهد. البته پیشنهاد شده است که قسمتی از این پول برای توسعه تجهیزات بندری هزینه شود.

پروژه سیمان خرامه خارج از محدوده مسکونی شهری است

مهندس عباس صفاکیش در پاسخ به خبرنگار ماهنامه بین المللی سیمان، بتن و افزودنی ها درباره جانمایی پروژه سیمان خرامه و امکان واقع شدن آن در بافت شهری در آینده گفت: هر شهری برنامه جامع توسعه دارد. طبیعی است که شهرها توسعه می یابد. اما کارخانه ها را به گونه ای مجوز می دهند که مغایر با آن برنامه توسعه نباشد. بنابراین مجوز ارائه شده به کارخانه سیمان خرامه نیز در همین راستا بوده و براساس طرح جامع توسعه بافت شهری بوده است و در تضاد با آن نخواهد بود.

فرهنگ مصرف بتن خشک هنوز در ایران جا نیافتاده است

او همچنین در پاسخ به این سوال خبرنگار ماهنامه بین المللی سیمان و افزودنی ها مبنی بر عرضه بتن خشک به جای سیمان توسط کارخانه های سیمان گفت: فرهنگ مصرف بتن خشک در ایران هنوز جا نیافتاده است. او گفت: اصولا اگر در دنیا بخواهیم مقاومت ساختمان و دوام ساختمان بالا باشد، نباید سیمان را به صورت جدا بفروشیم. افراد باید مجاز باشند که بتن بخرند. اینکه بتن خصوصیاتی داشته باشد که آب و دانه بندی شن و ماسه و سیمان آن استاندارد باشد. اما این کار باید انجام شود.

در مصرف انرژی از استانداردهای جهانی فاصله چندانی نداریم

عباس صفاکیش در پاسخ به سوال چگونگی مصرف انرژی در صنعت سیمان گفت: مصرف انرژی در صنعت سیمان برخلاف آنچه مطرح می شود به طور متوسط از استانداردها فاصله چندانی نداریم. او گفت: تکنولوژی ها و ماشین آلات در صنعت سیمان جدید است. اما برخی جاها مصرف انرژی بالاست. صفاکیش به برنامه ریزی صورت گرفته به منظور تولید انرژی از گاز خروجی کارخانه های سیمان اشاره کرد و گفت: برنامه داریم که از گاز خروجی گرم کارخانه های سیمان بتوانیم برق تولید کنیم. مدیرعامل فارس و خوزستان توضیح داد: تا 6 مگاوات در گاز خروجی کارخانه های سیمان می توان برق تولید کرد که پروژه ای را بدین منظور در کارخانه سیمان فارس نو شروع کرده ایم. صفاکیش ادامه داد: لازمه آن این است که دولت انگیزه ای را برای خرید برق به سرمایه گذاران بدهد. او گفت: در دنیا نیز اینگونه است و در کشورهایی نظیر چین، هند و پاکستان که از گاز خروجی برق تولید کرده اند، دولت انگیزه ای برای خرید گرانتر برق ایجاد کرده است. او گفت: در چین یا هند، چهار برابر برقی که می فروشند، می خرند. در سال های اخیر نیز وزارت نیرو قیمت ها را خوب پیش بینی کرده است و امیدوارم در این صنعت هم این کار راه بیافتد. او همچنین به پروژه تولید برق از انرژی خورشیدی توسط شرکت سیمان خاش اشاره کرد و گفت: این پروژه در دست پیگری است.

عکس‌های این خبر را در کانال تلگرام ما به آدرس زیر مشاهده فرمایید:

https://t.me/joinchat/AAAAAD-tePg9q0hA4R7RSg

تاریخ: 
1396/12/15
منبع: 
ماهنامه بین المللی سیمان، بتن و افزودنی ها